“Давайте подумаємо, що сталося б, якби зміни у НАК Нафтогаз не відбулись: країна залишилася б в критичній залежності від російського газу, не вдалось би виграти Стокгольмський арбітраж, а отже, ми були б винні Росії 81,4 млрд. доларів, не відбулося б реформи ринку газу. За цими процесами стоять конкретні Key Success Factors і один з найважливіших – це, без сумніву, якісна освіта” – розповів Юрій Вітренко, виконавчий директор НАК Нафтогаз на щорічній зустрічі випускників магістерських програм LvBS Alumni Leadership Day 2019.

Днями у межах Leadership Day LvBS відбулась попередня презентація збірки навчальних кейсів Книга Реформ, над якою працював Центр Лідерства УКУ спільно з Львівською бізнес-школою УКУ (LvBS). Випускники магістерських програм LvBS змогли першими отримати книгу з 12-ма кейсами, що описують процеси змін, які відбувалися в публічному та приватному секторі в Україні після Революції Гідності 2013–2014 років.

Учасники зустрічі працювали з одним із кейсів, що увійшов до збірки – «НАК Нафтогаз України: зразок ефективного управління» разом з виконавчим директором Центру Лідерства УКУ Андрієм Рождественським, автором кейсу та віце-президентом інвестиційної групи «ТАСК» Дмитром Власовим та героєм кейсу, виконавчим директором НАК «Нафтогаз України» Юрієм Вітренко.

Ситуаційна вправа «НАК Нафтогаз України: зразок ефективного управління» описує масштабний процес змін, ініційований і проведений менеджментом НАК «Нафтогаз України» за 3 роки, з березня 2014 року по березень 2017 року з подальшим описом подій в епілозі, що відбулися з березня 2017 року по квітень 2018 року. Кейс показує як топ-менеджери НАК Нафтогаз України Андрій Коболєв і Юрій Вітренко командою зайшли в найбільшу компанію України, що мала багато серйозних проблем і відставала в розвитку, проте завдяки докорінним змінам, які здійснила їхня команда, прийняттю нової стратегії, зверненню в Стокгольмський арбітраж, проведенню реформи корпоративного врядування, співробітництву із західними партнерами та диверсифікації джерел постачання блакитного палива – змогли змінити Нафтогаз.

Перемога України в Стокгольмському арбітражі стала великим успіхом держави і найбільшим процесом в історії комерційних арбітражів. Але, одночасно з процесом захисту національних інтересів на міжнародних площадках, слід було змінювати підходи до користування природніми ресурсами в країні. Виконавчий директор НАК Нафтогаз Юрій Вітренко так прокоментував ті події: «Спочатку ми просто реагували на напад з боку Росії, це був захист, ми достойно протистояли, бо правда була на нашому боці. Лише потім виникло розуміння, що потрібно думати на майбутнє, в довоготерміновій перспективі. Це означало необхідність знижувати споживання газу. Оновлення інфраструктури давало результат близький до нуля. Тоді єдиний варіантом залишалось підвищення цін і усунення прихованих субсидій, лише тоді люди споживатимуть менше».

Випускники магістерських програм LvBS, як учасники зустрічі, отримали унікальну можливість почути інсайти про процеси змін в НАК Нафтогаз, про які рідко говорять публічно. Так Юрій Вітренко зізнається: «Комунікація – це мій найбільший провал. Все тому, що інформаційну боротьбу слід було вести не лише в межах країни, а й протистояти російській пропаганді. Зараз я розумію: якщо в людини є усталене судження, наприклад – «дешевий газ», то ви можете переконувати її всіма раціональними аргументами, якими вас навчили мислити в бізнес-школі. Вам буде здаватись, що, оскільки це правда, то люди мають повірити і дослухатись. Але так Ви доб’єтесь лише неприйняття. Нехай це вас не лякає, успішний MBA також може ефективно спілкуватись з людьми, але треба точно знати як і якими аргументами. Вони не завжди мають бути раціональними. В цьому й вся складність “реального” управління, яке завжди вписане в певний соціальний, культурний, політичний контекст».

Учасники LvBS Alumni Leadership Day 2019 обговорити не лише сам кейс, а й роль бізнес-освіти в сучасному світі та кейс-стаді як навчального інструменту. «Зараз багато говорять про те, що бізнес-освіта – не потрібна. Я отримав MBA бізнес-школи INSEAD (ред. Франція, Сингапур). Скажу відверто, без моєї бізнес-школи я не тільки не зміг би отримати роботи, я не зробив би нічого з того, що вдалось реалізувати в Нафтогазі. Це може виглядати як вихваляння, але можна піти в деталі. Для мене – велике питання, чи можна взагалі братись за реформи без відповідної освіти» – коментує Юрій Вітренко.

«Засновник Alibaba Group і AliExpress китайський мільярдер Джек Ма на Київському міжнародному економічному форумі критикував бізнес-освіту через те, що студенти MBA вчаться виключно на історіях успіху. Але він не правий: не всі кейси засновані на саксес сторіс. У кейсі описана реальна управлінська ситуація, це не завжди лише про успіх, це про рішення, які були прийняті в той момент, в тому контексті, за тих обставин. Це – шанс поставити себе на місце героя і думати як вчинив би ти,” – зазначив автор кейсу Дмитро Власов.

Збірку навчальних кейсів Книга Реформ можна буде отримати безкоштовно на публічних подіях у різних містах. Стежте за новинами на сайті Центру Лідерства УКУ та у фейсбук.

Довідка: 

Книга Реформ – це збірка з дванадцяти навчальних кейсів, кожен із яких цілісно описує конкретний випадок процесу перетворень, що відбувалися в Україні після Революції Гідності 2013–2014 років. До роботи над збіркою залучено понад двадцять авторів і редакторів, зокрема з Українського Католицького Університету, Центру демократії, розвитку та верховенства права Стенфордського університету (Center on Democracy, Development and the Rule of Law, Stanford University) й Інституту Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича (Ian O. Ihnatowycz Institute for Leadership, Richard Ivey Business School, University of Western Ontario).

Дмитро Власов – кандидат економічних наук, віце-президент інвестиційної групи «ТАСК»; отримав MBA в London Business School, член правління Professional Government Association of Ukraine.

Юрій Вітренко – український економіст та фінансист; виконавчий директор НАК «Нафтогаз України»; голова Наглядової ради ПАТ «Укрнафта»; член Наглядової ради Державного концерну «Укроборонпром». Отримав MBA бізнес-школи INSEAD (Франція, Сингапур). В минулому старший консультант в PricewaterhouseCoopers.