Військове лідерство в Україні: Центр Лідерства УКУ на Lviv Security Forum 2019

Центр Лідерства УКУ в межах Lviv Security Forum представив попередні результати дослідження військового лідерства в Україні, яке було реалізовано спільно з Інститутом Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича (Richard Ivey Business School, University of Western Ontario) у 2018-2019 роках.

На Львівському безпековому форумі, що відбувся 30 жовтня – 1 листопада 2019 року експерти в сфері міжнародного та безпекового співробітництва, дійсні та колишні військові разом дослідниками та науковцями обговорювали виклики та перспективи безпекового сектору України та Балто-чорноморського регіону загалом. Організатори форуму пропонують говорити про питання безпеки в широкому контексті: від побудови спроможної сучасної української армії, захисту та розбудови критичної інфраструктури, питань мілітаризації Криму до подальших кроків в напрямку набуття Україною членства в НАТО та перспектив військово-політичних союзів у Балто-чорноморському регіоні.

У межах однієї з ключових панельних дискусій експерти обговорили питання військового лідерства у контексті сучасних загроз. Науковий співробітник Центру Лідерства УКУ, майор Збройних Сил України, викладач Академії сухопутних військ Гетьмана Петра Сагайдачного Ярослав Стеців представив учасникам форуму попередні результати дослідження військового лідерства в Україні, яке було реалізовано Центром лідерства УКУ у співпраці з Інститутом Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича (Канада) протягом 2018-2019 років. У панельні дискусії також взяли участь Глен Грант – підполковник британської армії (у відставці), експерт Українського інституту майбутнього (Україна), Рей Войцик – директор Центру аналізу європейської політики у Варшаві (США/Польща) та Бен Ходжес – генерал-лейтенант ЗС США, співзасновник Львівського Безпекового Форуму (США).

Ми зібрали кілька ключових тез з панельної дискусії щодо питання військового лідерства:

  • Лідерство потрібне всім військовим: на тактичному, оперативному та стратегічному рівнях. Не всі рішення приймаються і повинні прийматись на самій верхівці військової піраміди, кожен солдат у критичний момент має бути спроможним перейняти на себе керівництво і відповідальність.
  • Лідерство загалом, а військове зокрема – не вроджений дар. Лідерству можна і потрібно вчитись. Армія, від військового університету до Генерального штабу, повинна підтримувати розвиток та прояв лідерства.
  • Україні потрібна армія, яка плекає довіру. Довіра означає, що можна почуватись більш безпечно, що можна дати людям шанс на помилку, шанс швидше приймати рішення у складних ситуаціях. Радянська централізована система цього не дозволяла. На жаль, деякі радянські практики на себе перейняла і сьогоднішня українська армія. Їх слід викорінювати.
  • Попри те, що в Україні п’ятий рік триває війна, досі відчувається брак комунікації між військовими та політиками. Політики все ще не розуміють самої суті армії і що конкретно вона повинна робити. Кожен політик зобов’язаний глибоко вивчити те як побудована армія, на чому базується захист країни та керуватись цим знанням, приймаючи політичні рішення, зокрема, в питанні військових реформ.
  • Якщо ми переглянемо розуміння того що таке лідерство у війську, це потягне за собою глибинні перетворення в роботі армії загалом: підходи до відбору, оцінювання, формування, просування по службі, підтримки та розвитку кращих військових лідерів.

Довідка:

Центр Лідерства УКУ спільно з Інститутом Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича (Richard Ivey Business School, University of Western Ontario, Канада) протягом 2018-2019 років провів дослідження військового лідерства в Україні, яке складалось з двох етапів та було спрямоване на порівняння військового та цивільного лідерства, виявлення факторів, які впливають на розвиток лідерського характеру у військових та аналізу питання особистого добробуту військових. Станом на зараз ми фіналізуємо результати та завершуємо роботу над академічною статтею, яку плануємо опублікувати в одному з провідних наукових журналів. Після публікації статті ми представимо остаточні результати дослідження та рекомендації для широкої громадськості, тож стежте за новинами Центру на сайті та у соціальних мережах.

 

Фото взяті із сторінки Lviv Security Forum