Як пропаганда впливає на кожного з нас? Чи достатньо розвинена чеснота критичного мислення, щоб валідувати будь-яку інформацію, яка потрапляє у наш простір? Чи є усвідомлення впливу цього інструмента на світову спільноту?
Андрій Рождественський, Виконавчий директор Центру лідерства УКУ, професор лідерства та організаційної поведінки взяв участь у зустрічі, яка була спів-організована посольством України в Італії на тему “Протидія пропаганді як глобальний виклик”. Хочемо поділитись з вами тезами з його промови для опрацювання зі своїми командами та насамперед з іноземними партнерами. Ці висновки базуються на дослідженнях військового лідерства та спільних напрацюваннях з Сергієм Лесняком — істориком філософії Сходу, викладачем Бізнес-школи УКУ, першим перекладачем трактату “Мистецтва війни” Сунь-цзи з давньокитайської на українську мову.
Російська пропаганда не є новим явищем, проте її масштаби та технологічна складність зросли в умовах війни. Основні інструменти, які використовує Росія, включають:
Ці методи дозволяють створювати альтернативну реальність, в якій агресор виглядає жертвою, а жертва — агресором.
Російська пропаганда працює на двох рівнях: зовнішньому та внутрішньому.
За даними досліджень OpenMinds Institute, російська дезінформація активно націлюється на західні суспільства, використовуючи сучасні технології:
Внутрішній інформаційний фронт Росії також активізувався:
Таким чином, інформаційна пропаганда підтримує як зовнішню, так і внутрішню мобілізацію населення для продовження війни.
Демократичні країни мають низку переваг у боротьбі з дезінформацією:
Проте є і виклики:
Святослав Гніздовський, дослідник інформаційної війни та засновник OpenMinds Institute, вдало порівняв ситуацію з боксерським поєдинком:
“Демократичний світ нагадує боксера, який лише захищається і ніколи не контратакує. Такий бій не може тривати довго і не завершиться перемогою.”
Це підкреслює важливість контрнаступу в інформаційній війні.
На чому варто зараз зосередитись, щоб ефективно боротись з пропагандою ворога:
Правда перемагає тоді, коли ми активно її захищаємо та поширюємо. Україна вже показала приклад ефективної боротьби на інформаційному фронті, і ці уроки важливі для всього демократичного світу. Перед нами ще багато роботи, але ми вже маємо в арсеналі все необхідне для цього.
Запрошуємо взяти участь в дослідженні лідерських чеснот серед керівників бізнес-сектору.
Якщо Ви належите до СЕО-, ТОП-ланки управління та менеджменту, є власником/власницею бізнесу, працюєте як очільник/ця та керівник/ця компанії, для нас буде дуже цінно дізнатись про Ваш досвід.
Опитування займе менше 10 хвилин та кожен учасник отримає невеличкий бонус від нашого центру.