Блог > Характер лідера > Концепція «Leadership based on character»: які чесноти потрібні лідерам сьогодні?
06 Січня 2025

Концепція «Leadership based on character»: які чесноти потрібні лідерам сьогодні?

Тема лідерства – одна з найбільш дискусійних у нашому суспільстві, та й у інших країнах також. Ми часто говоримо про лідерство в світлі політичної ситуації: хто очолює країну, що зробив той чи інший політик аби здобути лідерство, яким чином проходить відбір кандидатів на ключові пости в країні та чи запустяться незворотні зміни, коли на правильні позиції поставити правильних людей. Ми говоримо про лідерство в контексті бізнесу та управління: як побудувати ефективну команду, як слід керівникові поводитись у критичній ситуації та які уроки можна винести зі стилю управління інших, надефективних людей. Але вкрай рідко ми говоримо про лідерство в контексті етики, моралі, світогляду. Ми хочемо відійти від дискусії про те, хто є лідером і якими компетенціями він/вона володіє, та повернутись до дискусії, яким повинен бути лідер.

Центр Лідерства УКУ у своїй діяльності виходить з концепції «Leadership based on character» («Лідерство засноване на характері»), розробленої Інститутом Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича у Ivey Business School. Відповідно до концепції, лідер, незалежно від сфери своєї діяльності – військової, бізнесу, неприбуткового чи державного сектору, повинен володіти певним переліком чеснот, серед яких справедливість, хоробрість, гуманність, візійність (загалом їх 11).

Говорячи про лідерство, багато фахівців надто часто роблять наголос на розвитку компетенцій та навиків, нехтуючи при цьому розвитком рис характеру (чеснот), котрі і формують справжнього лідера. Дослідники Ivey Business School переконливо стверджують, що люди можуть розвивати свої лідерські чесноти, а лідерство – це не характеристика, з якою ми народжуємось, а така, яку ми можемо розвивати і виховувати у собі. Ми виходимо з того, що будь-яка людина, незалежно від звань і посад, потенційно може бути лідером. Лідерству можна навчитися. Про це говорить і виконавчий директор Інституту Лідерства ім. Ігоря О. Ігнатовича Gerard Seijts, який на Економічному форумі у Давосі заявив, що «у лідерстві 24% – це вроджені задатки, а 76% – те, чому можна навчитися, розвинути».

Відповідно до концепції лідерства, з якою працює Центр Лідерства УКУ, характер лідера включає 11 елементів:

  1. Драйв (Drive) є важливим для лідерів, щоб встановлювати для себе високі цілі і рухатись у напрямку їх досягнення. Лідери, що володіють цією чеснотою, виявляють завзяття на шляху досягнення поставлених цілей, мотивують інших, демонструють високий рівень ініціативності.
  2. Колаборація (Collaboration) є важливою для формування лідером ефективної команди та  взаємодіяти з іншими людьми.
  3. Смиренність (Humility) – це вміння враховувати інтереси інших людей, співпереживати, співчувати та вміння вибачати.
  4. Гуманність (Humanity) – передбачає високий рівень самоусвідомлення, здатність до рефлексії, відчуття вдячності щодо тих, хто допомагає лідерами досягати їхніх цілей та успіхів.
  5. Цілісність (Integrity) означає відповідність лідера таким характеристикам, як справжність, щирість, послідовність. Лідер, наділений цією чеснотою, говорить те, що думає, і робить те, що каже. Рішення, які приймає такий лідер, відповідають його життєвим та професійним принципам.
  6. Хоробрість (Courage) – передбачає готовність йти на ризик, здійснювати зміни, висловлюватись проти неправильних дій та вчинків
  7. Зваженість (Temperance) – дозволяє лідерам зберігати спокій, коли інші починають панікувати, запобігає прийняттю рішень, що матимуть короткотерміновий успіх, проте спричинять труднощі і проблеми у довгій перспективі.
  8. Підзвітність (Accountability) – передбачає відчуття власної відповідальності щодо позиції лідера і прийняття наслідків власних дій. Передбачає повагу до тих, з ким лідер працює, і готовність звітувати перед ними за свої рішення.
  9. Візійність (Transcendence) – характеристика, що дозволяє лідерам бачити «цілісну картину» і приймати далекоглядні рішення. Передбачає фокусування на майбутніх можливостях і здійснення дій, які є правильними для організації у далекій перспективі, а не тих, що приносять короткочасні швидкі результати.
  10. Справедливість (Justice) передбачає відчуття пропорційності щодо розподілу нагород, визнання та санкцій серед команди, а також відчуття відповідальності лідера щодо зростання та розвитку середовища, у якому він працює.
  11. Критичне судження (Judgment) – займає центральне місце у концепції лідерського характеру. Саме ця риса визначає, як лідер буде виявляти усі інші елементи характеру на практиці, приймаючи рішення. Цей елемент передбачає, що лідер є проникливим/ою, рішучий/ою, прагматичний/ою, критичний/ою у своїх судженнях.

Про те, як поєднувати та розвивати всі ці лідерські чесноти, ви можете дізнатись на навчальних програмах Центру Лідерства УКУ та Lviv Business School of UCU (LvBS).